arama

Yangın Alarm Sistemi Nedir

Yangın alarm sistemi nedir ? Adresli yangın alarm sistemleri. Konvansiyonel yangın alarm sistemleri. Kablosuz yangın alarm sistemleri 
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • ümit özalp ümit özalp
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Yangın durumunda, yangından korunmanın kilit yönü başlamakta olan yangını en kısa sürede tespit etmektir, böylece binanın içerisinde bulunan insanlar uyarılır. Bu nedenle işletmelerde bir yangın algılama ve alarm sistemi kurulmalıdır. Yangın alarm sistemi bina ve saha koşulları göre tasarlanıp projelendirilmelidir. Yangın alarm sistemi kurulumunda uygun sistem ve dedektör tipini seçmeniz ve doğru yerlere takmanız gerekir. Ayrıca, akıllı yangın algılama ve alarm sistemleri, bina kontrol sistemleriyle entegre edilebilir ve akıllı hareketler için diğer bina sistemlerine kumanda edebilir.

Unutmayın, yangın sistemi kurdurmanız yeterli değildir, sistemi düzenli olarak test etmeniz ve periyodik bakımını yaptırmanız  gerekir.

Adresli sistemler

Adreslenebilir yangın alarm sistemleri tam olarak hangi dedektörün alarmı algıladığı görülür bu sayede yangının tam olarak nerede başladığı  belirlenebilir. Alarm durumunda belirli bir eylemde bulunacak şekilde programlayabilirsiniz. Örnek verecek olursak yangın alarm durumuna asansörleri durdurup zemin kata çekebilir, binanın gazını kesebilir siniz. 

Konvansiyonel sistemler

Konvansiyonel yangın alarm sistemlerinde yangın alarmı algılayan dedektörün bölgesi görülür. Sisteme bağlı dedektörler bir gurup halinde bölgelere bağlanır. Yangın alarm panelinde dedektörün bağlı olduğu zone bilgisi görülür.

Kablosuz yangın alarm sistemi

Yangın alarm sistemi kurulumu için yangın kablosunun çekimi zor veya imkansız olan yerlerde yangın alarm sistemi kurulumu için kablosuz yangın alarm sistemi kullanabilirsiniz. Kablosuz sistemlerde, yangın alarm paneli ve dedektörler arası 443 ve 868 Mhz radyo frekansı ile haberleşmektedir. İşletmenin büyüklüğüne uygun kablosuz algılama mesafesine sahip ürünler seçilmelidir.