arama

HONEYWELL FAAST Hava Örneklemeli Duman Dedektörü

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • ümit özalp ümit özalp
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Hava örneklemeli “Duman Dedektörü Uygulamaları” son yıllarda büyük ölçüde artış gösterdi. Asıl olarak bilgisayar odalarındaki ve telekomünikasyon sistemlerindeki yangın tespitinin izlenmesi ve erken uyarıda bulunması için tasarlanan hava örneklemeli duman Dedektörleri artık daha geniş bir dizi uygulama içinde kullanılabiliyor.

“Hava Örneklemeli Duman Dedektörleri” (Asprating Smoke Detectors – ASD) bir veya daha fazla Dedektör ve bir fan kullanarak hava numunelerini içine çeken bir giriş borusuna sahip bir üniteden oluşuyor. Projeye bağlı olarak, diğer aksesuarlar da kullanılabiliyor. 

HAVA ÖRNEKLEMELI DUMAN DEDEKTÖRLERININ OLASI UYGULAMALARI

Açıklanan özel uygulamanın ötesinde, sunucu veya telekomünikasyon odaları, yüksek raflı antrepolar, üretim tesisleri, ara katlar veya tavanlar, büyük açık antrepolar veya trafo odaları hava örneklemeli duman Dedektörlerinin çeşitli uygulamaları arasında.

Hava örneklemeli duman Dedektörleri ayrıca kültürel mirasın korunması gibi Dedektörün görünmez ancak erişilebilir olması gereken; binalar, müzeler, kiliseler, tiyatrolar ve kaleler gibi mekan estetiğinin bozulmaması gereken her yerde kullanılıyor. FAAST’ın ilgili yapılandırmaları aşağıdaki uygulamalara uygun: EN54-20 uyarınca A Sınıfı (Çok yüksek hassasiyet), B Sınıfı (Arttırılmış hassasiyet ve geniş ölçüde), C Sınıfı (Bir nokta Dedektörünün standart hassasiyeti).

Honeywell FAAST Ailesi

Honeywell’in FAAST gelecek nesil ürün grubu diğer yangın alarm sistemlerinin genellikle sınırlarına ulaştığı yerlerdeki uygulamalar için uygun. Dahili filtreler, algoritmalar ve cihaza özgü bir çift-dalga genişliği tespit haznesi yanlış alarmları önleyerek güvenli yangın tespiti sağlıyor.

Son yıllarda, FAAST LT ve FAAST XM cihazları halihazırda kendilerine piyasada yer edindi. FAAST LT, EN54-20 uyarınca C Sınıfı gerekliliğine sahip alanların izlenmesinde eşsiz güçlere sahip. Dört adete kadar emme borusu ve iki bağımsız Dedektör bulunuyor. FAAST LT de 26 db(A) seviyesinde fısıltı kadar sessiz ses performansına ve IP65 koruma sınıfı gövdeye sahip. FAAST XM çok geniş bir uygulama aralığında kullanılmasına olanak tanıyan entegre bir ileri filtreleme teknolojisi vasıtasıyla çok erken uyarı tespiti sunuyor.

FAAST LT ve FAAST XM’e her biri azami 36 hava emme deliğiyle toplam 320 metreye kadar bir boru uzunluğu bağlanabilir. Ürün grubu FAAST XS’i de kapsayacak şekilde genişletilmektedir. Model tanımındaki “S” harfi küçük anlamına gelmektedir ve bir yandan ünitenin boyutları, öte yandan FAAST XS’in 20’ye kadar hava emme deliğiyle ve 170 m. boru hattına kadar izleyebilmesi dolayısıyla bir nebze “Daha küçük” izleme alanları ile ilgilidir.

Tüm FAAST ünitelerinin planlaması, tasarımı ve kurulumu lisanslı sistemin bir parçası olan güçlü PipeIQ yazılımı tarafından destekleniyor. Bu yazılımla, boru sistemleri kolaylıkla yapılandırılabilir ve bir hava örneklemeli duman Dedektörü ile bağlantılı olarak EN54-20’ye uyum bakımından test edilebilir ve izlenebilir. Oluşturulan parametre dosyası kurulum sahasından FAAST hava örneklemeli duman Dedektörüne doğrudan iletilebilir. Tasarım, işletmeye alma veya sistemin bakımı sırasındaki operatör hatası önemli ölçüde azaltılır.