arama

Yangın alarm sistemi kablolama nasıl yapılır

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • ümit özalp ümit özalp
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Yangın alarm sistemi kurulumunda kablo çekimi yapılması kurulacak sisteme göre değişmekte olup adresli ve konvansiyonel yangın alarm sistemlerinde kablo çekim işlemi değişmektedir. Yangın alarm sistemi kablolama yapılmadan önce yangın alarm sistemlerinde kullanılacak yangın alarm kablosu kurulacak yangın alarm sistemine ve kablo uzunluk mesafesine göre değişmektedir. Farklı tipte ve özellikte yangın kablosu bulunmakta olup sistem kablolaması doğru yangın kablosu ile çekilmelidir. 

Halojen Free Yangın Alarm Kablosu

Halojen free kabloların üretiminde HFFR malzeme kullanılmakta olup, geç tutuşma ve alev çıkartmadan büyük ölçüde kendiliğinden sönme özelliğine sahiptir. Düşük duman yoğunluğuna sahip olup, zehirli ve aşındırıcı gaz çıkartmaz.

– Alev geciktiricilik özelliği,
– Düşük duman yoğunluğu,
– Zehirli ve Korozif gazlardan arındırılmıştır.

Tek çift yangın kablosu 

İçerisinde 2 adet kablo peri bulunan yangın kablosuna tek çift yangın kablosu denir. Adresli ve konvansiyonel yangın alarm sistemlerinde genellikle tek çift yangın alarm kablosu kullanılır. Yangın alarm kablo kesiti 0.80 mm altına düşmemelidir. 

İki çift yangın kablosu

İçerisinde 4 adet kablo peri bulunan yangın kablosuna iki çift yangın kablosu denir. Yangın alarm kablo kesiti 0.80 mm altına düşmemelidir. Uzun mesaflerede kablo kesitinin daha yüksek olması gerekir.

Konvansiyonel yangın alarm sistemi kablolama

Konvansiyonel yangın alarm sistemi kablo çekimi dedektörden dedektöre bölgeleme olarak yapılır. Panelden çıkan kablo sırayla dedektörden dedektöre çekilir. En son dedektöre hat sonu direnci bağlanır. Son dedektörden paneli geri dönüş verilmez. Duman dedektöründen yangın butonuna  bağlantı yapılabilir. Butondan tekrar dedektöre kablolama çekilebilir. Yangın sirenleri için  ayrı kablo çekilir.  Tek bir kablo bütün sirenlere atlamalı olarak verilebilir. 

Kablo çekiminde kablolama dedektörden dedektöre atlamalı olacak şekilde yapılmalıdır. 

Adresli yangın alarm sistemi kablolama

Adresli yangın alarm sistemi kablo çekimi dedektörden dedektöre loop gidiş ve loop dönüş  olarak yapılır. Panelden çıkan kablo sırayla dedektörden dedektöre ve sirenlere çekilir. En son dedektörten yangın paneline geri dönüş verilir. Adresli yangın alarm sisteminde adresli siren kullanılmıyacak ise yangın sirenleri için  ayrı kablo çekilir.  Tek bir kablo bütün sirenlere atlamalı olarak verilebilir.