arama

Yangın alarm sistemi kurulumu – Yangın alarm sistemi

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • ümit özalp ümit özalp
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...

Yangın durumunu başlangıç anında tespit edilmesi için kullanılan elektronik uyarı sistemleridir. Yangın alarm sistemi farklı sistem ve  teknik özelliklere sahip elemanlardan oluşur.  

Yangın alarm sistemi kurulumu

Yangın alarm sistemi kurulumunda ilk dikkat edilmesi gereken nokta sistemin yangın yönetmeliğine uygun olarak projelendirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda kullanılacak yangın alarm paneli, dedektör ve butonlar EN-54 standartlarına uygun olmalıdır, gerekli sertifikalara sahip olmalıdır. 

Duman ve ısı dedektörü algılama mesafesi ( Duman ve ısı dedektörü kaç m2 de bir koyulur )

Duman dedektörünün ve ısı dedektörünün tavandan en az 25mm, en fazla 600 mm uzaklıkta olmalıdır.

NK = Normalde bu aralıkta kullanılmaz ancak özel uygulamalarda kullanılabilir.

UD = Verilen yükseklik aralığında kullanılmaya uygun değildir.

Yangın alarm sistemi kurulumunda profesyonellerin tercihi 

Yangın alarm sistemi kurulumda deneyim ve profesyonel ekibe sahip GENESİS Bilişim ve Güvenlik Teknolojileri İhtiyacınıza yönelik profesyonel çözümler sunar. 

0850 840 69 04  – www.genesisguvenlik.com  

 

Konvansiyonel yangın ihbar sistemi 

Yangın alarm durumu ve sistem arıza bilgileri yangın alarm paneli üzerinde zone ( bölge ) bazında görülebilen sistemlerdir. Yangın alarm sistemi takılı olduğu yerde panele bağlana duman dedektörleri, ısı dedektörleri ve yangın alarm butonları panel üzerindeki bölge girişlerine bağlanarak çalıştırılır. Konvansiyonel yangın alarm sistemi kablolama tesisatı, oluşturulacak bölge sayısına göre yapılır, her bölgeye en fazla 20 adet yangın detektörü bağlanabilmektedir. İstenildiği kadar yangın ihbar butonu kullanılabilir. Siren kablosu panelden ayrı olarak çekilmelidir.

Konvansiyonel yangın ihbar sistemi küçük ve orta boy işletmelerde kullanılır. Sistemde takılacak dedektör sayısına göre yangın alarm paneli seçilmeli ve her bir bölgeye en fazla 20 dedektör bağlanacak şekilde tasarlanmalıdır. 

 • Konvansiyonel yangın alarm panelleri 2 bölgeli 4 bölgeli 8 bölgeli ve 16 bölgelidir. Dedektör bölge sayısı takılacak yere ve dedektör sayısına göre seçilmelidir. 
 • Konvansiyonel yangın alarm sisteminde alarm bilgisi yangın alarm paneli üzerindeki bölgelerden görülür. Bölgeye bağlı hangi dedektörden alarmın geldiği görülmez. 
 • Her bir bölgeye en fazla 20 dedektör bağlanmalıdır.
 • Küçük ve orta boy işletmelerde kullanılmalıdır. 
 • Yangın alarm sistemi kablolaması bölge bölge ve dedektörden dedektöre atlamalı olacak şekilde yapılmalıdır. 

Adresli yangın ihbar sistemi 

Yangın durumu ve arıza bilgisinin hangi dedektörden ve hangi butondan geldiği ve yangın alarm paneli ekranından yangın noktasının birebir görülebildiği sistemlerdir. Adresli yangın alarm paneli ekranında yangın alarmı veren dedektörün takılı olduğu yer yada oda görülebildiği için yangına hızlı müdahale edilmesini sağlar. Adresli yangın alarm sistemi bölge yerine Loop sistemi ile çalışır.Her bir loop hattına 127 adet ( markaya göre adetler değişebilir ) dedektör takılabilir. 

 • Adresli yangın alarm panelleri 1 loop  –  4 loop olabilir. Dedektör bölge sayısı takılacak yere ve dedektör sayısına göre kaç loop olacağı seçilmelidir. 
 • Adresli yangın alarm sisteminde takılı olan dedektörler isimlendirilerek alarm bilgisi hangi dedektörden geldiği LCD ekranda görülür. 
 • Otel, hastane, okul gibi yerlerde adresli yangın alarm sistemleri kullanılmalıdır. 
 • Yangın alarm sistemi kablolaması loop gidiş ve loop dönüşü olacak şekilde yapılmalıdır. 

Yangın İhbar Sistemi Periyodik Bakımı

Alarm sisteminizin düzgün çalışabilmesi için en az yılda iki kere yangın  alarm sistemleri periyodik bakımını düzenli olarak yaptırmalısınız. Düzenlik olarak bakımı yapılmayan yangın alarm sistemleri düzgün çalışamıyacağı için yanlış alarmlar ve gerçek alarm durumlarında çalışmama gibi ciddi sorunlar yaşanabilmektedir.

Yangın algılama sistemi periyodik bakım hizmeti ciddi bir iştir, mutlaka yangın alarm sistemleri kurulumunda profesyonel firma tarafından yapılaması gerekmektedir.